webdesign © Marek Tichý 2005



INFORMACE

Ordinační hodiny

Dopravní spojení

Následná specializovaná
péče

Časté provozní dotazy

VZDĚLÁVÁNÍ PACIENTŮ

Alergie u dětí

Zánět středního ucha

Ušní maz

Nosní a krční mandle

Zánět dutin (sinusitis)
Zánět dutin u seniorů
MUDr. Robert Jatel, tel.: 286 856 061, orl@iatros.onmicrosoft.com

Sinusitis, specialní poznámky pro seniory

Lidé starší než 65 let představují nejrychleji rostoucí část populace. U této věkové skupiny se chronická sinusitida vyskytuje asi ve 14%. Častost tohoto onemocnění je sice až za artrozou, vysokým krevním tlakem, ischemickou chorobou srdeční, nedoslýchavostí a šedým zákalem, ale je naopak častější než cukrovka.


Příznaky
  • stálá potřeba čistit krk
  • pocit ucpání nosu
  • tvorba krust v nose
  • snížená citlivost pro chuť a vůně


Příznaky , diagnostika i léčba jsou téměř stejné jako u mladších pacientů.

Fyziologické změny
Během let se fyziologické funkce nosu mění. Nos se prodlužuje a křídla nosní se propadají, protože dochází k měknutí podpůrné nosní chrupavky. Z těchto důvodů se proudění vzduchu nosem zhoršuje, zvláště v místě, kde se střetává horní a dolní postranní chrupavka. Výsledkem zúžení v této oblasti je ucpávání nosu, často popisované jako stařecká rýma.

Pacienti se "stařeckou rýmonu" si nejčastěji stěžují na stálou sekreci z nosu, stálou potřebu uvolnit hlen z krku nebo na ucpávání nosu zvláště při ulehnutí na lůžko. Ostatními příznaky mohou být hlavně v zimě tvorba krust v nose a snížení citlivosti pro chutě a vůně.

Na druhou stranu by bylo chybou výše uvedené příznaky svalovat jen na stárnutí. Senioři s příznaky opakovaného kýchání, vodnatýma očima,ucpaným nosem a s vodnatou sekrecí mohou trpět alergickou rýmou. Pacienti s těmito příznaky by měli navštíviti svého ORL specialistu nebo alergologa.

Pacienti s chronickou sinusitidou mají obvykle po dlouhou dobu pocit tvorby hustého hlenu, který často snižuje chuť a čich a je spojen s ucpáváním nosu, bolestmi hlavy a tlakem v obličejové části lebky. Tito pacienti trpí obvykle hnisavou sekrecí a zarudnutím nosu na rozdíl od "stařecké rýmy" při které bývají sliznice suché a podrážděné. Diagnóza chronické sinusitidy může být potvrzena vyšetřením vedlejších nosních dutin pomocí CT.

Poslední ORL klinické studie ukazují, že rýma je často spojena se sinusitidou a sinusitida se naopak velmi zřídka objevuje bez rýmy. Příznaky ucpání nosu, sekrece a ztráty čichu se objevují u rýmy i sinusitidy. Na vyšetřeních provedených pomocí počítačové tomografie (CT) bylo prokázáno, že slizniční změny při nachlazení postihují i sliznice vedlejších nosních dutin, zatímco dříve se lékaři domnívali, že dochází pouze k postižení sliznic nosu. Nová zjištění o současném postižení sliznic nosu i vedlejších nosních dutin si vyžádala změnu i v označení zánětu jako rhinosinusitida.

Pohyb tekutého sekretu uvnitř nosu a vedlejších dutin nosních způsobuje dynamické změny v kostech a měkkých tkáních nosu a nosních dutin. Mezi příznaky rhinosinusitidy zahrnujeme: ucpávání nosu, zduření nosních sliznic, sekrece z nosu různého charakteru, zatékání hlenu do nosohltanu a krku, tlak v obličejové části lebky a nebo bolest, změny chuti a čichu, kašel, teplotu, nechutenství, bolest zubů. zánět hltanu a ušní příznaky (např. zalehnutí uší a praskání v uších).

Léčba
Léčba pro seniory musí být mnohem více přizpůsobena konkrétnímu pacientu, neboť musí přihlédnout k pomalejšímu metabolizmu a zvýšenému riziku nežádoucích účinků léků. Převážná část (80-85%) populace seniorů má chronické onemocnění a užívá řadu léků včetně volně prodejných. Riziko nežádoucích interakcí mezi léky je tedy vysoké.

Chirurgie
Chirurgie nosu a vedlejších nosních dutin je doporučena také pro seniory. Pacienti s strukturálními změnami jako např vybočenou nosní přepážkou by měli být vyšetřeni otorinolaryngologem, aby jim mohla být nabídnuta správná možnost léčby. Toto se týká i pacientů s chronickou sinusitidou nereagující na léky.

Zpět na hlavní stránku