webdesign © Marek Tichý 2005



INFORMACE

Ordinační hodiny

Dopravní spojení

Následná specializovaná
péče

Časté provozní dotazy

VZDĚLÁVÁNÍ PACIENTŮ

Alergie u dětí

Zánět středního ucha

Ušní maz

Nosní a krční mandle

Zánět dutin (sinusitis)
Zánět dutin u seniorů
MUDr. Robert Jatel, tel.: 286 856 061, orl@iatros.onmicrosoft.com

Bolest ouška neznamená vždy zánět

Při prvním zabolení ouška není obvykle nutné ihned vyhledat lékaře. Ve většině případů se totiž nejedná o zánět středního ucha, ale bolest je způsobena podtlakem, který při rýmě ve středním uchu vzniká, jedná se o tzv. obstrukci (uzávěr) Eustachovy trubice, bubínek je tzv. "vpáčený" . Jak k tomu dojde? Při nachlazení oteče sliznice nejen v nose, ale i v nosohltanu, kam ústí Eustachova trubice, spojující nosohltan a střední ucho. Tato trubice je normálně uzavřený prostor mezi svaly nosohltanu, otevírá se při každém polknutí a vyrovnává tak tlak mezi středním uchem a okolím. Pokud při rýmě její ústí oteče, nemůže se otevírat, vzduch ve středním uchu se postupně vstřebává a vzniká podtlak, který vtahuje bubínek do středouší a právě to způsobuje bolest. V této fázi se ještě nejedná o zánět středního ucha. Pokud se stav zhorší, nastává katar Eustachovy trubice - lehký, začínající zánět, kdy je bubínek lehce překrven. V obou případech stačí podávat nosní kapky, léky proti bolesti (viz příslušná kapitola), ev. lékař předepíše ušní kapky tlumící bolest a zánět. V těžších případech už může vzniknout zánět středního ucha. Bubínek je pak silně překrven, někdy se může ve středouší vytvořit i zánětlivý výpotek, který bolestivě tlačí na bubínek a pak je nutné provést paracentézu - bubínek propíchnout, aby mohla tekutina volně vytéct. Ani tady často nejsou potřeba antibiotika - obvykle se jedná o virový zánět, který se doléčí spontánně. Pokud je ale tekutina v uchu hnisavá, jedná se pak o bakteriální zánět a antibiotika jsou nezbytná.

Proč ucho začne bolet často v noci?
V noci, v horizontální poloze těla je hlava více prokrvena, sliznice pak snáze otečou a nastanou situace popsané výše.

Proč uši bolí děti častěji než dospělé?
Eustachova tuba (trubice spojující střední ucho a nosohltan, otevírající se pouze při polknutí, jinak uzavřená) je u dětí kratší a více vodorovně uložená než u dospělých, proto je přestup infekce z nosohltanu do středouší u dětí snazší a rychlejší. Malé děti navíc nemají správnou techniku smrkání a sekret zůstávající v nose a nosohltanu je místem množení virů a bakterií

Jakou roli hraje nosní mandle u opakovaných zánětů středouší?
Nosní mandle je normální, ale u dětí zbytnělá lymfatická tkáň (tkáň podílející se na obranyschopnosti organismu). Je umístěna v nosohltanu, který může i zcela vyplňovat a utlačovat tak i ústí Eustachovy trubice, která nemůže správně fungovat. Navíc svou velikostí způsobuje, že hlen z nosu a nosohltanu nemůže odtéct, množí se v něm bakterie, které snadno přestoupí do středního ucha.

Jak se starat o ouško po paracentéze?
Zvukovod nikdy neucpávejte, sekret musí volně vytékat ven. Je nutná péče o zvukovod a okolí ucha, aby zánětlivý výpotek nezpůsobil i zánět v kůži zvukovodu a boltce. Zakupte stříkačku o objemu 5 ml (pro kojence postačí 2 ml) a láhev borové vody nebo doma převařte vodu z kohoutku a ponechte zakrytou. Před výplachem naberte plnou stříkačku vody, ohřejte např. pod tekoucí teplou vodu, tak aby voda ve stříkačce byla vlažná. Vyplachujte ošetřené ucho minimálně 5x denně. Pokud bude výtok častější, masivnější, vyplachujte častěji, v kratších intervalech.

Jaký je postup při výplachu ucha?
Dítě posadťe nebo držte vsedě s fixací rukou a nohou (stejně jako při ambulantním ORL vyšetření), dejte na rameno ručník nebo pod ucho misku. Boltec táhněte jemně od hlavy a vzad. Vyrovná se tím zakřivení zvukovodu. Konec stříkačky položte na začátek zvukovodu a pod tlakem stříkněte do zvukovodu. Voda bude vytékat ven z ucha na ručník nebo do misky. Ucho po výplachu osušte zevně papírovým kapesníkem. U malých a nespolupracujících dětí můžete provádět výplachy vleže. Výplachy provádějte až do kontroly ORL lékařem.

První pomoc při bolesti ucha
Řádně prokapejte nos nosními kapkami pro děti (Olynth, Nasivin apod.)., nejlépe aby zatekly až do krku na stranu bolavého ouška. Kapky pomáhají oplasknutí otoku sliznic a napomohou správné funkci Eustachovy trubice, která zajišťuje provzdušnění středního ucha a tak vyrovnání tlaků. (Právě vzniklý podtlak způsobuje bolest ucha).

  1. Za ouško dejte ledový obklad (ledový polštářek či jen zmrzlou zeleninu zabalte do utěrky a přiložte na kost za ouškem na dobu asi 10 minut). Chlad potlačuje rozvoj zánětu a ulevuje od bolesti.
  2. Podejte léky proti bolesti (Panadol, Nurofen).
  3. Pokud máte doma léky na alergie (např. Aerius sirup), podejte obvyklou dávku. Napomůže oplasknutí otoku sliznic v horních cestách dýchacích.
  4. Pokud bolesti do jednoho dne neustupují, zhoršují se nebo se objeví horečka, vyhledejte lékaře.



Zpět na hlavní stránku